Inne

Lucerna granulowana właściwości, produkcja i dzienne zapotrzebowanie

Lucerna w granulacie to jedna z najoptymalniejszych pasz dostępnych na rynku. W sezonie warto podawać zwierzętom świeżą lucernę, natomiast poza sezonem warto zaopatrzyć się w lucernę granulowaną.

Lucerna jako optymalny składnik diety

Lucerna może być stosowana jako pasza dla zwierząt hodowlanych, np. bydła, świń, koni, a także dla ptaków. Ponadto, lucerna może być wykorzystywana do produkcji biopaliw.
Lucerna to produkt, który charakteryzuje się wysoką zawartością białka, witamin oraz składników mineralnych, dzięki czemu jest ona doskonałym źródłem składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Lucerna granulowana jest również źródłem wielu substancji bioaktywnych, które wpływają korzystnie na organizm.

Jak powstaje lucerna granulowana?

Lucernę granulowaną produkuje się z suchej lucerny. Surowiec zawiera od 55% do 65% wilgotności. Zielone liście zbierane są ręcznie, a następnie suszone w specjalnych suszarniach w temperaturze do 50 stopni Celsjusza. Po oczyszczeniu z zielonych części, surowiec jest mielony. W ten sposób powstaje granulat, który jest pakowany do worków foliowych.

Właściwości odżywcze lucerny granulowanej

Lucerna to roślina, która zawiera wiele cennych składników odżywczych. Jej nasiona bogate są w białko, witaminy (A, B1, B2, C, E) oraz minerały (żelazo, wapń, magnez, potas). Ponadto zawiera ona kwas foliowy, karotenoidy i lignany.

Dzienne zapotrzebowanie na lucernę granulowaną

Zalecana dawka lucerny granulowanej dla zwierząt zależy od wieku, wagi oraz aktywności zwierzęcia. Szacunkowa dzienna dawka lucerny granulowanej dla zwierząt to 1-2% masy ciała. Lucerna nawet w dużej ilości nie jest szkodliwa dla zwierząt.

Lucernę granulowaną powinny jeść zwierzęta, które chcą zwiększyć masę ciała, poprawić trawienie, zwiększyć produkcję mleka lub wzmocnić odporność. Lucernę można podawać zwierzętom w formie paszy, np. granulowanej, mokrej czy suchej. Lucerna może być dodawana do karmy dla zwierząt hodowlanych, np. bydła, świń, koni, a także ptaków.

Koszt zakupu lucerny granulowanej

Nie można jednoznacznie określić kosztu lucerny granulowanej, ponieważ cena zależy od jej składu oraz od miejsca jej zakupu. Średnia cena za kilogram lucerny granulowanej waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Natomiast jeżeli chcemy zachować odpowiedni poziom zdrowia naszych zwierząt powinniśmy zaopatrzyć się w lucernę granulowaną.

Zwierzęta, które w swojej diecie spożywają lucernę granulowaną mają zdrowe rogi i kopyta, lśniącą i grubą sierść, a także prawidłowo działający układ pokarmowy. Lucerna granulowana jest o wiele chętniej spożywana przez zwierzęta w porównaniu do innych rodzajów pasz jak i suszonego siana. Wprowadzenie lucerny do diety jest szczególnie polecane dla zwierząt hodowlanych, które mają duże wymagania co do ilości spożywanych witamin i minerałów,jak i dla zwierząt biorących udział w konkursach i wystawach. Lucerna jest bardzo łatwa i tania w uprawie, natomiast koszt jej przetworzenia jest już o wiele większy.