Kraków, fotograf ślubny, młoda para – gdzie iść na zdjęcia?

Kraków?
widok-na-rynek-główny-w-krakowie
Skąd taki pomysł??? Przecież o wiele bardziej interesujące są Kielce, Radom i Bytom Puszczam oczko

Opinie na temat urody miast bywają skrajnie różne. Szczególnie, jeśli zapytamy o zdanie zblazowanego krakowskiego fotografa, któremu smok wawelski z ręki je, który z piwnicznymi baranami wypił niejedną flaszkę, a na obwarzanki krakowskie już nie może patrzeć! Z drugiej strony, o ile nie wszystkim marzy się zamieszkanie na stałe w Krakowie (głównie ze względu na smog, fascynujące zaplecze kibolskie i angielską turystykę erotyczną), to jednak tysiące młodych ludzi wybiera się do Krakowa na studia, a wielu z nich kilka razy w roku jeździ do Grodu Kraka po prostu na wycieczkę.
Jest rok 2016, szykujemy się do ślubu, a nasz budżet nie pozwala na ekstrawagancje pt. zdjęcia ślubne w Paryżu, Wenecji, czy na tle islandzkich gejzerów. Mamy jednak swoje marzenia, chcemy, żeby było w miarę szykownie, uroczo, romantycznie, tajemniczo, staroświecko. Do Krakowa mamy nie więcej niż 150 km lub posiadamy szybki samochód, twardą pupę i dobre perspektywy noclegowe. Otwierają się wtedy przed nami nowe możliwości.

”To jest miś na miarę naszych możliwości” [Miś]

Zdjęcie plenerowe z Rynku w Krakowie

I. Jeśli pogoda jest dobra (nie leje bezwstydnie przez cały dzień, deszcz nie zacina, śnieg nie sypie):

Trudno uwierzyć, ale w Polsce ok. 60% dni, to dni deszczowe. W Polsce pada równie często jak w Anglii. Kraków należy do miast mokrych (może dlatego Anglicy czują tu się jak u siebie). Na szczęście dla par i fotografów, niewiele jest dni w które deszcz pada bez przerwy, od rana do wieczora, a polskie statystyki psują mocno dni jesienno-zimowe. Większość ślubów jest brana w lecie, kiedy łatwiej o suszę niż deszcz. Najbardziej łaskawe pod tym względem dla nowożeńców są miesiące: kwiecień i wrzesień.
Czas na najważniejsze pytanie:

Gdzie w Krakowie iść na zdjęcia ślubne?

1. Damy i rycerze (lub zbójnicy).

Jeśli lubisz zamki i pałace, przepadasz za efektownymi skałkami, to Kraków i okolice wybitnie przypadną Ci do gustu. Na północ od Krakowa rozciągają się atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Liczne warownie, świetnie utrzymane pozostałości zamków słynnego Szlaku Orlich Gniazd:
w Ogrodzieńcu, Będzinie, Korzkwi, Babicach, Ojcowie i Pieskowej Skale (znanej m.in z “Janosika” czy “Ogniem i mieczem”, ze stojącą nieopodal Maczugą Herkulesa). Obiekty w Korzkwi i Pieskowej Skale mają także sensowne zaplecze restauracyjne, krótko mówiąc – można tam urządzić wesele!

Na plener ślubny do Ogrodzieńca

Zamek w Ogrodzieńcu, fot. Łukasz Śmigasiewicz

03-plener-ślubny-w-krakowie-zamek-w-będzinie-fot.Łukasz Śmigasiewicz

Zamek w Będzinie, fot. Łukasz Śmigasiewicz

04-Babice-Zamek-Lipowiec

Zamek w Babicach

05-krakowskie-plenery-Pieskowa-Skała-Maczuga-Herkulesa_fot.Mariusz Cieszewski

Zamek w Pieskowej Skale i Maczuga Herkulesa, fot. Mariusz Cieszewski

Oczywiście królem zamków jest najsłynniejsza polska średniowieczna budowla, wspierany przez okoliczne smoki – Wawel. Obiekt tak dopieszczony i doświetlony, że zdaje się być stworzony do fotografii ślubnej. Jeśli Wawel to za mało, zawsze można jeszcze odwiedzić tzw. “drugi Wawel” (zwany tak zapewne ze względu na podobieństwo dziedzińca i krużganków), czyli Zamek Królewski w Niepołomicach.fotografia ślubna fotopaletaZdjęcie ślubne Kraków

09.Zamek-w-Niepołomicach-dziedziniec_Jan Mehlich

Zamek w Niepołomicach, fot. Jan Mehlich

W samym Krakowie nie brakuje też pięknych skałek, jak choćby słynne Skałki Twardowskiego koło zalewu na Zakrzówku, obdarzonego wodą o bajecznym wręcz kolorze. Mieszkańcom Kielc na niektórych zdjęciach mogą się wydawać łudząco podobne do skał słynnej kieleckiej Kadzielni.

10.Skałki_Twardowskiego_w_Krakowie_fot.sz.u

Skałki Twardowskiego, fot.sz.u

11-Zakrzówek-fot.Seweryn Olkowicz

Zakrzówek, fot.Seweryn Olkowicz

Bardzo klimatycznym miejscem jest też kamieniołom Liban – miejsce obozu pracy i zdjęć do filmu “Lista Schindlera”.

12-Kamieniołom_Liban_w_Krakowie_Jakub Hałun

Kamieniołom Liban,fot. Jakub Hałun

Paniska, lemingi, brzuchacze, sybaryci, wygodnisie mogą oszczędzić sobie wdrapywania się pod górę, które zazwyczaj ma miejsce w przypadku sesji zdjęciowych w zamkach. Jest przecież mnóstwo pałaców i dworków. Neogotycki pałac w Paszkówce, pałac Radziwiłłów w Balicach, krakowskie dworki: Matejki w Krzesławicach, Białoprądnicki, zespół dworski w Michałowicach.

13.Pałac_w_Paszkówce_Jakub Hałun

Pałac w Paszkówce, fot. Jakub Hałun

14-Pałac_Radziwiłłów_w_Balicach

Pałac Radziwiłłów w Balicach

15-Jan_Matejko_Zygmunt Put

Dworek Jana Matejki, fot. Zygmunt Put

16-Dworek_Białoprądnicki_Tomasz Chorwat

Dworek_Białoprądnicki, fot. Tomasz Chorwat

17-dwór_Dąbrowskich_w_Michałowicach

Dwór Dąbrowskich w Michałowicach

Są też cuda Woli Justowskiej: Willa Decjusza z mozaikami w stylu perskim (w której za dodatkową opłatą udziela się ślubów cywilnych, odbywają się tam też wesela), Panieńskie Skały.

18-Krakow_Willa_Decjusza_3

Willa Decjusza

19-Dolina_Prądnika_Jerzy Opioła_Panieńskie Skały

Panieńskie Skały, fot. Jerzy Opioła

Last but not least, trzeba koniecznie wspomnieć o zespole dworskim w Piekarach, z fantastycznym widokiem z przełomu Wisły na stareńkie Opactwo Benedyktynów w Tyńcu i Klasztor Kamedułów w Bielanach.

20-Zespół_pałacowy,_Piekary,_Piotr Was

Zespół pałacowy Piekary, fot. Piotr Was

21-Przełom Wisły między Tyńcem i Piekarami. Widok z grodziska w Piekarach - po lewej, w głębi, zespół klasztorny w Bielanach, na wprost opactwo w TyńcuZ.Bereszyński

Przełom Wisły między Tyńcem i Piekarami. Widok z grodziska. Fot. Z.Bereszyński

22-Tyniec_Abbey_Jerzy Strzelecki

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, fot. Jerzy Strzelecki

ślubna sesja zdjęciowa Tynieczdjęcie ślubne na sesji pod Krakowem

Wracając do Krakowa możemy wjechać pod Zamek w Przegorzałach. Jest tam romantyczna restauracja, w której organizuje się wesela, słynna ze wspaniałego widoku na Wisłę i Tatry z obszernych tarasów widokowych http://www.uziyada.krakow.pl/
Tam właśnie zrobiłem zdjęcie nagrodzone przez Akademię Nikonanajlepszy krajobraz jesienny Akademia Nikona

2. “Frakcja Zielonych”.
Co prawda, w lecie smog Ci nie grozi (na marginesie: szykują się lepsze czasy dla Krakowa – w 2019 roku zacznie obowiązywać zakaz używania tradycyjnych pieców i kominków, co będzie miało bezpośredni wpływ na spadek zapylenia), ale dlaczego nie dotlenić się dodatkowo, korzystając z “zielonych płuc”, jakimi bez wątpienia są wszelkie roślinki? Zieloną wycieczkę zaczynamy od Ogrodu Botanicznego, położonej w samym centrum roślinnej oazy, kolekcji fantastycznych kwiatów, trudno o bardziej fotogeniczne miejsce dla romantycznej duszy Uśmiech. Oczywiście, za profesjonalną sesję zdjęciową w takim miejscu zapłacimy dodatkowo, ale opłata jest do przełknięcia, za to atrakcji co nie miara. Drzewa, kwiaty, krzewy, oczka wodne, żywopłoty
i zakręcone gałęzie. Najbogatsza w polskich ogrodach kolekcja storczyków (ponad 500 gatunków), ponad 100-letnie sagowce i palma. Uwaga, niektóre rośliny są mięsożerne (nie żartuję!).młoda para w ogrodzie botanicznym w KrakowiePanna młoda na krakowskim plenerze
Jeśli wystarczą Ci zwyczajne/niezwyczajne drzewa i trawniki, to mam dla Ciebie świetną wiadomość! Kraków jest parkowym rajem. “Coooooo? Jak to? Przecież czytałam, że w Kraków jest ogonie, jeśli chodzi o miejską zieleń. Ponoć tylko 9% powierzchni zajmuje tu zieleń”. Tak, też kiedyś myślałem, że Kraków składa się głównie z szarych blokowisk, Smoczej Jamy i Wierzynka. Na szczęście, to nie do końca jest prawdą – są jeszcze fantastyczne, bogate w przeróżne gatunki drzew parki miejskie. A więc zieleni jest mało, lasy głównie na obrzeżach, za to parków w bród – jest ich blisko 50! Jeśli wylądujesz w Krakowie z zamiarem przenocowania u rodziny/znajomych, to pamiętaj o jednym: nieważne, gdzie oni mieszkają, w praktycznie każdej dzielnicy masz kapitalny park! Często niejeden!fotografia portretowa krakówsesja zdjęciowa w parku jordanazdjęcia plenerowe w parku jordana Parki zabytkowe: Bednarskiego, Kościuszki, Jordana, Jerzmanowskich, Decjusza (tak, ten koło słynnej willi). Parki Lotników Polskich czy nasz mały, uroczy osiedlowy Park Tysiąclecia. zdjęcie portretowe w Krakowieportret pary w KrakowieKrakowska sesja zdjęciowaDalej gramy w zielone? Z parków przenosimy się na Planty! Jest oczywiście największy trawnik w Krakowie, czyli Błonia. I laski: w tym słynny Lasek Wolski – największy obszar zielony w Krakowie. Wszędzie tam można robić zdjęcia za darmo Uśmiech, często bez dzikich tłumów (bez konieczności wstawania na sesję o 6 rano).

Skoro już jesteśmy na spacerze, świetnym miejscem zdjęciowym, o każdej porze dnia są Bulwary Wiślane, z których rozciągają się atrakcyjne widoki na Stare Miasto, w tym na Wawel. Nie brakuje tam ławek (odpoczynek) i mostów (schronienie przed słońcem).

2.Fani Starego Miasta.
zdjęcie ślubne na krakowskim rynku
Kochasz krakowski Rynek od zawsze, masz osobowość gwiazdy filmowej, uwielbiasz tłumy lub kochasz starocie. Nie chce Ci się wspinać pod górę na zamek, parki Cię nudzą. Nie szkodzi, jesteś przecież w Krakowie!wedding photos barbacan krakowwedding photography cracowkrakow photo sessionfotografia plenerowa z krakowa
Jeśli wstaniecie baaardzo wcześnie rano, to możecie pójść z Waszym fotografem ślubnym na cudny spacer po znanych miejscach. Pora dnia zmienia wszystko. Słynne z urody ulice (np. Kanonicza) wyglądają jeszcze piękniej, a miękkie światło wygładza rysy twarzy. Względna cisza, mniej gapiów, luźniejsza droga bez obijania się o przechodniów. Każdy fotograf ma swoje patenty i fotogeniczne miejsca, bramy, zaułki. Jedno jest pewne, jeśli poświęcisz się i wstaniesz wcześniej niż zwykle, obejrzysz Kraków nieznany wielu turystom. Nie potrzebujemy fajerwerków, wystarczy przejść uliczki wokół Rynku, powitać słońce na Plantach lub pojechać tramwajem na stary Kazimierz. Może i zaniedbany, może i niepotrzebnie “odnawiany” (za pomocą “wklejania” w jego krajobraz zupełnie niepasujących klimatem “modern” restauracji i innych nieszczęsnych potworków architektonicznych). Na Kazimierzu jednak prawdziwy miłośnik Starego Miasta nudzić się nie może, a zdjęcia zrobią się prawie same Puszczam oczko.cracow wedding sessionkrakow wedding photography with fotopaleta

 

A bardzo blisko jest wielce urodziwe Podgórze, na które dotrzemy np. przez słynną w kraju Kładkę Ojca Bernatka, gdzie zakochani zapinają wspólnie kłódeczki z wygrawerowanymi imionami, serduszkami itd. (tak, można zamówić taką kłódkę i to wygodnie, w internetach Uśmiech). Kluczyk od kłódki (i serc) wyrzucają potem do Wisły, co bez wątpienia oznacza koniec wolności Puszczam oczkoi początek życia w słodkiej magmie gorącej miłości.

 

fotografia na moście łączącym kazimierz z podgórzem

Co robić, jeśli pada cały dzień? Odłożyć sesję do przyszłego razu? A może nie przejmować się niczym i pójść do kina, albo do jakiejś kawiarni (których tak wiele w Krakowie)? Ciepło ….

II. Jeśli pogoda nie jest dobra (jak nie popaść w krakowski spleen).

Cóż …., jak się nie ma co się lubi, to … Zresztą pomysłowy fotograf wybrnie z każdej sytuacji, a upalne słońce w parny dzień, w samo południe, to naprawdę nie są idealne warunki do robienia zdjęć ślubnych, chyba, że ktoś lubi głębokie i nieusuwalne cienie pod oczami. Kałuże i błotko dają Ci gwarancję nietypowych zdjęć Uśmiech. Ale nie bój się, jeśli szczerze nie lubisz wody z nieba, to nie musisz się zmuszać do śpiewania w deszczu. Jest wyjście awaryjne. Werbelki … Dings!
Idziemy do knajpy/winiarni/kawiarni/pubu. Naprawdę? Tak, piszę zupełnie poważnie. W niektórych miejscach mogą zażądać od Was żywej gotówki. Nie, nie za kawę. Za możliwość wykonywania zdjęć w nadzwyczajnym miejscu. Najczęściej knajpy, w których każą Wam płacić za robienie zdjęć, nie są tego warte. A jeśli są? Nie, spokojnie, nie są
UśmiechOczywiście, jest efektowna kawiarnia z wypasionymi lustrami i pięknym fortepianem, w samych Sukiennicach. Można się obejść ze smakiem, lub słono zapłacić. Właściciel widocznie tak ceni spokój nielicznych klientów, że rezygnuje ochoczo z żywej reklamy. Nic to, mamy na szczęście setki innych.
W zdecydowanej większości nikt nie zwróci na nas uwagi, szczególnie jeśli grzecznie zapytamy o to, czy możemy zrobić sobie parę zdjęć. Gdzieniegdzie warto nawet coś zamówić i spokojnie rozejrzeć się wokół. Wielu właścicieli krakowskich lokali bardzo pieczołowicie gromadziło różne przedmioty, jest co oglądać i fotografować. W zależności od tego co najbardziej lubimy, do wyboru mamy kawiarnio-księgarnie, knajpki typowo muzyczne, jak i te najlepsze – lokale z tzw. szpejami. Ze starych przedmiotów słyną szczególnie lokale na Kazimierzu, gdzie mamy do wyboru do koloru: klimaty vintage, buduarowe, mocno przedwojenne (mam tu na myśli właśnie różne stare klamoty na ścianach i czasem też … zapach starości, bądź pleśni). Nie wszędzie będziemy mogli się szarogęsić, ale w wielu miejscach właściciele i pracownicy są przyzwyczajeni do widoku fotografów i ślubnych par, możliwe też, że po prostu znudziła im się walka z wiatrakami (liczba fotografujących i fotografowanych dla przyjemności, bądź zarobku – stale rośnie).
Oczywiście, nie potrzebujemy deszczu, żeby pobuszować w krakowskich knajpianych klimatach. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi w przypadku zimowych sesji plenerowych czy też po prostu zawsze
Uśmiechzdjęcie z sesji portretowej na Kazimierzu w Krakowiefotografia portretowa Krakówplener ślubny na KazimierzuKrakowskie zdjęcia ślubne - plenerI pamiętaj, zawsze masz dwa wyjścia: jeśli znudzisz się zdjęciami w pomieszczeniach, bądź dostaniesz klaustrofobii, zawsze możesz zrobić cudny deszczowy plener Uśmiechzdjęcie portretowe plenerowe pod Wawelem

Jeśli dokucza Ci nadmiar gotówki, to Twoje możliwości w Krakowie są praktycznie nieograniczone. Możesz wynająć wiele znanych i bardzo atrakcyjnych zdjęciowo miejsc, jak któryś ze słynnych teatrów, starych hoteli czy np. zaszaleć z sesją w Tauron Arenie czy na Stadionie Wisły/Cracovii.
Stoją przed Tobą otworem kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. W Wieliczce możesz nawet urządzić ślub kościelny czy niepowtarzalne wesele!

http://www.slubclick.com/slub/sale-weselne/kopalnia-soli-w-wieliczce.html
http://www.kopalnia.pl/imprezy/przyjecia-okolicznosciowe

Mój dziadek mawiał, że lubi się napić tylko wtedy, gdy deszcz pada, albo kiedy deszcz nie pada.
Zdjęcia ślubne plenerowe możesz robić zawsze. Najlepiej w Krakowie
Uśmiech
*Podobieństwo reklamowanych miejscówek do znanych miejsc w dawnej stolicy Polski jest zupełnie przypadkowe i nie miało na celu nikogo urazić!

 Kraków, fotograf ślubny, młoda para - gdzie iść na zdjęcia?
Tytuł
Kraków, fotograf ślubny, młoda para - gdzie iść na zdjęcia?
Autor
no comments
komentarz

Your email is never published or shared. Required fields are marked *