14 najważniejszych trendów w fotografii ślubnej w 2018 roku

Jakie trendy rządziły w fotografii ślubnej w 2017 roku?

W największym skrócie:

  • no filter – czyli naturalna fotografia organiczna z minimalnym zastosowaniem fotograficznych filtrów i presetów
  • drony, drony, drony – dużo dronów, wszędzie drony
  • większe i lepsze fotobudki
  • geofiltry Snapchata i live streaming (transmisje na żywo z uroczystości ślubnych i okołoślubnych)
  • urozmaicone first looks (czyli pierwsze spotkanie młodych ubranych w stroje ślubne, już nie tylko w kościele)

Więcej o fotograficznych i innych trendach ubiegłego roku, nowych atrakcjach, pomysłach ślubnych modnych w USA i Wielkiej Brytanii dowiesz się z mojego poradnika weselnego.

Co nas czeka w 2018 roku?

Tendencje są niezmiernie interesujące. Po wprowadzeniu do fotografii ślubnej elementów artystycznych, reportażu oraz klimatów zaczerpniętych z fotografii modowej, po zachłyśnięciu się sesjami we wszelkich najwspanialszych zakątkach świata przyszedł czas na powrót do korzeni.

Nadal mocne jest wizualne podkreślenie łączności ze światem fotografii analogowej. Coraz więcej zdjęć jest czarno-białych lub edytowanych za pomocą filtrów/presetów naśladujących dawne odbitki z klisz. Równocześnie obserwujemy powrót do zdjęć w jak najbardziej naturalnych kolorach.

Młodzi szukają fotografów, którzy będą na nich otwarci, będą rozumieć ich styl, będą potrafili zaoferować coś gościom weselnym i którzy będą współpracować w celu osiągnięcia oryginalnych rezultatów.

Street Photo

Każdy ma smartfona i nie zawaha się go użyć (oczywiście pod warunkiem, że nie jest to ślub unplugged). Codziennie wielu ludzi wykonuje telefonem zdjęcia otaczającego nas pięknego świata, czasem są to fotki kwiatków i zwierząt domowych, a czasem ludzi i ciekawostek z życia. Coraz częściej otoczenie pojawia się na niegdyś sterylnych zdjęciach ślubnych.

Wielka włóczęga – czyli reportaż ze ślubnej ucieczki

Wyjazd w nieznane, podróż w tereny piękne, niedostępne dla każdego, dzikie, wycieczki kosztowne lub ekstremalne – wszystko po to, by nasz ślub był inny niż wszystkie. Ślub symbolizujący ucieczkę i pewne zatracenie, choć przecież zdjęcia te muszą się potem koniecznie ukazać we wszelkich możliwych social mediach (bo przecież ten ślub jest wyjątkowy i warto/trzeba go pokazać).

Tendencja do takich zdjęć jest po części kreowana przez samych fotografów ślubnych, którzy wzbogacają swoje portfolio o coraz ciekawsze widoczki i piękniejsze miejsca.

Zdjęcia kreatywne, ale realistyczne

Coraz mniejsza ilość zdjęć pozowanych i grupowych na korzyść fotografii spontanicznych, pokazujących prawdziwe emocje w całym dniu ślubu. Reportaż, dokument, realizm, autentyczność.

Nieustawiane, niepozowane sesje plenerowe

Jak to niepozowane? Choć brzmi to jak sprzeczność sama w sobie, zdjęcia plenerowe mogą wyglądać jak te z reportażu ślubnego. Kwestia umiejętnego reżyserowania ujęć przez doświadczonego fotografa bądź wprowadzenia pary w odpowiedni, zrelaksowany nastrój. Chodzi o to, by młodzi zapomnieli o obecności fotografa, co daje szanse na nadzwyczajne zdjęcia ślubne.

Obalanie stereotypów

Świetnym przykładem jest coraz częstsze w kulturze (film, reklama, książka) zrywanie z tradycyjnym obrazem kobiety czy mężczyzny. Coraz częściej możemy obejrzeć fotografie ukazujące panów roniących łzy wzruszenia, które dawniej z pewnością nie mogłyby się ukazać w albumie ślubnym.

Ultrafiolet – kolorem roku 2018

Kolor przyszłości reprezentujący artystyczną ekspresję, kosmos, odkrywanie nowych technologii. Odcienie purpury i śliwki kojarzą się też z fantasy, które zagości w tym roku w jakiejś formie także w ślubnej rzeczywistości.

Fantasy i space

Foto: Suzanne Wynveen Photography

Jednorożce, syreny, przestrzeń, gwiazdy, układ słoneczny. Czyżby po ślubach w stylu „gwiezdne wojny” miała przyjść kolej na Mordor i hobbitów?

Przedślubne sesje zdjęciowe oraz standardowe sesje narzeczeńskie

Młoda para zaprasza swoich bliskich, druhny i drużbów na sesję zdjęciową w strojach ślubnych (niektóre panny młode kupują wręcz drugą suknię specjalnie na sesję przedślubną). Trend wywodzi się z wesel azjatyckich, pozwala na zgrabne przerzucenie zdjęć pozowanych z dnia ślubu na inny dzień, co pozwala bardziej spontanicznie radować się dniem weselnym.

Spadający popyt na albumy ślubne

Kiedyś album  z wklejanymi zdjęciami był jedyną pamiątką ślubną. Fotografowie od lat promują tę formę prezentacji zdjęć mimo wzrastającej roli mediów cyfrowych. Niezaprzeczalną zaletą albumu jest jego wizualny urok, możliwość bardziej bezpośredniego kontaktu ze zdjęciami. Pary chętniej pokazują znajomym swój album ślubny czy fotoksiążkę niż zdjęcia cyfrowe (co ma niewątpliwie swoje znaczenie marketingowe). Ludzie nadal lubią wydruki i chętnie wieszają je na ścianach. Fakty są jednak dla albumów brutalne – coraz mniejszej ilości par zależy na albumie. USB i różne formy szybkiego dzielenia się plikami w internecie na ten moment są górą!

Nasze zwierzaki na ślubnych zdjęciach

Bardzo sympatyczny trend przywracający właściwe miejsce naszym przyjaciołom – kotom, psom, świnkom, koniom, żółwiom itd. Od teraz Lassie i Mruczek będą nie mniej ważni niż goście weselni. Popieramy gorąco!

Świece dymne

Photo: beautyharmonylife.com

Kolejny przykład odchodzenia od tradycji w kierunku widowiska. Ślub 2018 ma być pokazem, stąd kolorowe świece dymne i fajerwerki wzięte żywcem z dużych eventów. Wszystko to ma sprawić, że nasz ślub będzie lepiej, inaczej, bardziej zaskakująco wyglądał na zdjęciach.

Nadal świetnie się ma zeszłoroczna moda na drony, ślub unplugged i #nofilter.

Zdjęcia i filmy z drona

Nietypowa perspektywa, pokazanie otoczenia na wzór relacji telewizyjnych – kolejny przykład na to, że trendy ślubne kierują się w stronę show. Im bardziej interesujące otoczenie, tym większy jest nacisk na efektowne ujęcia. Umiejętność obsługi drona coraz częściej decyduje o tym kto dostaje zlecenie na fotografowanie/filmowanie ślubu.

Ślub w wersji unplugged

Ta tendencja ma już kilka lat. Chodzi o przestawienie się w tym jednym dniu na stan czuwania, oglądania, przeżywania wraz z parą ślubnych emocji i odłączenie się od swoich smartfonów. Zero filmowania, fotografowania przez gości, zamiast tego – włączenie się w zabawę i wspólne świętowanie.

#NoFilter

Zdjęcia surowe, naturalne, z niewielką ilością fotograficznej obróbki.

Źródła:
onefabday.com
bridebook.co.uk
beautyharmonylife.com

no comments
komentarz

Your email is never published or shared. Required fields are marked *